V roce 2013 jsme obdrželi dotace ze státního rozpočtu na poskytování sociálních služeb – služba osobní asistence a odlehčovací služby. Osobní asistenci poskytujeme dětem a mladým lidem, které z důvodu dg. poruchy autistického spektra, potřebují pomoc osobního asistenta. Dětem a mladým dospělým s autismem zajišťujeme také osobní asistenci do volnočasových aktivit.
Posláním odlehčovací služby Dětského klíče je poskytnout na přechodnou dobu péči dětem s PAS, které potřebují vysokou míru podpory během celého dne a nemohou zůstat sami ve svém přirozeném domácím prostředí. Odlehčovací služby poskytujeme pobytové, terénní a ambulantní. V rámci služby realizujeme víkendové pobyty, výlety, děti navštěvují aktivity v klubovně. Podle potřeb rodin a našich personálních možností realizujeme odlehčovací pobyty různého rozsahu v odlehčovacím bytě pro děti s autismem.
Poskytnutá dotace bude čerpána na mzdové prostředky a provozní náklady. Projekt je realizován od 1.1.2013 – 31.12.2013.
Odlehčovací služby- projekt vznikl v rámci příspěvkového programu Krajského úřadu Olomouckého kraje - dotační program Podpora poskytování sociálních služeb a aktivit zaměřených na sociální začleňování pro rok 2013. Hlavním cílem projektu bylo poskytnout odlehčovací službu převážně v odlehčovacím bytě klientům s PAS. S dítětem byl vždy jeden asistent, který zajišťoval dítěti program, pracoval na rozvoji sebeobsluhy, komunikace a sociálních dovedností. Asistent také zajišťoval chod domácnosti. Smyslem služby bylo umožnit pečujícím osobám prostor pro odpočinek a vyřizování osobních záležitostí.
Prázdninový pobyt pro děti s autismem - cílem projektu bylo uskutečnit pobyt pro děti s poruchami autistického spektra, které se z důvodu svého postižení a kvůli problémovému chování nemohly zúčastnit jiných pobytů a táborů. Děti s PAS se zúčastnily letního pobytu ve Štědrákově Lhotě. Letní pobyt proběhl ve dvou 5denních navazujících turnusech v době od 10.8. do 18.8.2013. Pobyt vedla vedoucí osobní asistence, tým doplňovali osobní asistenti. Asistenti se spolu s vedoucím týmu podíleli na zajištění programu pobytů, pracovali s uživateli na rozvoji sebeobsluhy, komunikace a sociálních dovedností a celodenně o uživatele pečovali. Rodiny pečující o dítě s PAS tak získají čas k odpočinku, regeneraci sil a možnost vykonávat jiné činnosti, než je jen péče o dítě s postižením.