Službu sociální rehabilitace poskytuje Dětský klíč Šumperk, o.p.s. v rámci projektu Olomouckého kraje „Vybrané služby sociální prevence v Olomouckém kraji“ v období od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2014.
Sociální rehabilitace je poskytována formou ambulantních a terénních služeb. V rámci projektu poskytujeme následující základní činnosti:
- nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnost a další činnosti vedoucí k sociálnímu začlenění – konkrétně nácvik hygienických návyků, péče o domácnost, samostatného pohybu včetně orientace ve vnitřním i venkovním prostoru,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím – doprovázení do školy, školských zařízení, zaměstnání, k lékaři, do zájmových aktivit a doprovázení zpět, nácvik využívání dopravních prostředků, nácvik chování v různých společenských situacích, nácvik běžných a alternativních způsobů komunikace, kontaktu a práce s informacemi,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti – upevňování získaných motorických, psychických a sociálních dovedností,
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.
Cílová skupina
Cílovou skupinou jsou osoby z regionu Šumperk se zdravotním postižením zejména s diagnózou poruchy autistického spektra ve věku 15 – 26 let.
Cena služby
Služba je poskytována bezplatně.
Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Základním cílem projektu je zapojení dětí a mládeže s handicapem do oblasti neformálního vzdělávání, které probíhá mimo školu. Dílčím cílem projektu je snaha dále rozvíjet a prohlubovat klíčové schopnosti dětí a mládeže s handicapem, získat nové zkušenosti a osvojit si důležité životní dovednosti.
Projekt je rozdělen do jednotlivých částí - klíčových aktivit z oblasti každodenního života. Aktivity se adaptují na aktuální potřeby dětí a mládeže s handicapem a také na prostředí, ve kterém probíhají. Vzdělávání probíhá prostřednictvím her, které jsou nezbytným prostředkem pro rozvoj dítěte. Konkrétní aktivity:
- cvičení praktického života - návyky pracovních a sociálních dovedností, rozvoj koordinace pohybu;
- smyslový materiál - tříbení a rozvíjení smyslů;
- řeč - vytváření slovní zásoby, schopnost porozumět řeči.
Neformální vzdělávání pro cílovou skupinu děti a mládež s poruchami autistického spektra skýtá významnou příležitost pro navázání sociálních vztahů, pravidelnost činností, možnost vybrat si činnost podle svého přání.
Projekt je realizován od 1.1.2014 do 31.12. 2014.